Метою аналізу зразків на визначення генетично модифікованих організмів (ГМО) є ідентифікація та визначення кількості генетичних елементів або білків, загальних для ГМО та їх похідних продуктів.
Отобранные образцы для определения ГМО, должны максимально представлять исследуемый продукт в партии, из которой отбирается. Поскольку партии редко бывают однородными, необходимо отобрать достаточное количество точечных проб, тщательно перемешать и сформировать среднюю пробу.
В Україні мають місце такі методи аналізу ГМО:
І – метод, що ґрунтується на полімеразній ланцюговій реакції (ПЛР). Екструдують нуклеїнову кислоту з випробувального зразка, потім методом ампліфікації полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) визначають цільову послідовність ДНК, щоб пізніше визначити наявність ГМО (якісне або кількісне).
ІІ – метод твердофазного імуноферментного аналізу специфічних білків (ЕLISA). При застосуванні такого аналізу антитіло зв'язується з речовиною, що досліджується; відома кількість ферменту, що легко визначається, який зв'язується з комплексом антитіла, дозволяє провести точні вимірювання. Для такого методу потрібні тест-системи.
ІІІ – Експрес-метод аналізу зразків зерна за допомогою тест-смужок («стрипи»). Для кожного виду зерна (соя, кукурудза, ріпак та інші) призначається окремий тест (смужки) для виявлення специфічних білків, таких як СР-4EPSPS, Cry 1AB; Cry 1F; Cry 3Bb; Cry 34AB1; PAT/pat; Чутливість смужок (стрипів) становить 0,1%; Кожен стрип має абсорбуючу подушечку на кінцях.
Поетапне виконання дій:
- відбір зразка (100 чи 1000 зерен);
- подрібнення зразка
- Екстракція зразка водою або буферним розчином;
- аналіз водного екстракту тест-смужками.
Для виконання І та ІІ методів дослідження ГМО необхідні спеціальне обладнання та лабораторія, для методу ІІІ – спеціальні набори тестів та елементарний набір лабораторного обладнання (хімічний посуд, дистильована вода).